8 טיפים לעיצוב של דירה קטנה

8 טיפים לעיצוב של דירה קטנה

החיים בעיר, מרתקים ככול שיהיו מאלצים אותנו להצטמצם לתוך דירות קטנות. התופעה מוכרת במטרופולינים הגדולים בעולם כמו ניו יורק, פריז, מילאנו ואחרים ולאחרונה עשתה עלייה לישראל. בתל אביב דירות קטנות הן היסטוריה בת כמה עשורים. לאחרונה הדירות המחולקות התפשטו בארץ כמו אש בשדה קוצים. כיום גם דירות למכירה חדשות מקבלן נבנות בשטחים מצומצמים וקטנים. בדירות כאלה גרים בדרך כלל רווקים וזוגות צעירים וגמלאים. 

 

אחרי מספר הולך וגובר של פניות ושאלות בנושאי עיצוב של חללים קטנים כאן במשרד - בן פישמן עיצוב פנים ואדריכלות, החלטתי לשתף עם גולשי האתר --

8 טיפים ועצות לטיפול נכון בדירות קטנות:

1.      השתמשו במראות – ההשתקפות שלהן גורמת לחללים להיראות גדולים יותר, מוסיפה אשליה של מרחב גם לחדר הקטן ביותר. הטריק היה יפה זה למקם שתי מראות כך שישתקפו אחת בשנייה.

2.      נישות בקירות – בחללים קטנים יש צורך לנצל כמה שיותר את האלמנטים הקיימים, לכן נישות בתוך קירות יעניקו לכם אפשרויות אחסון בלי לגזול שטח נוסף.

3.      תחיו את המרפסת – פינת ישיבה קטנה במרפסת שמשמשת לקריאה או שתיית קפה תהפוך אותה לחלל בלתי נפרד משאר הדירה. פינת ישיבה כזאת גם תחסוך לכם מקום בתוך הסלון, כי תמצאו עצמכם מעדיפים בילוי במרפסת ותשאירו אותו לשימושים אחרים כמו צפייה בטלוויזיה. מרפסת גדולה יותר תוכל להכיל גם את פינת אוכל קטנה – חסכון אדיר במקום בתוך הדירה.

4.      תקרה גבוהה – גובה התקרה מרשה אווירה של מרחב גם אם שטח החדר קטן. בדירה קטנה שגם התקרה לא גבוהה השתמשו באשליה אופטית פשוטה – הדביקו מדבקות תקרה. כוכבים או צורות אחרות על מדבקות תקרה יוצרים אשליה של עומק ומראה של תקרה גבוהה, כתוצאה אשליית מרחב כפולה.

5.      צבעים בהירים – השתדלו לבחור בצבעים בהירים לחפצים הכי גדולים, כמו ספה מרכזית, קירות, שטיח, תקרה וארונות. בהיר משרה מרחב וגודל.

6.      ניגודי צבעים – בחרו בצבעים כהים לחפצים הקטנים בחלל. שרפרף קטן בצבע כהה עומד מול ספה גדולה בצע בהיר יגרום לספה וכתוצאה לכל החדר להיראות מרווח וגדול.

7.      נצלו את הגובה – בדירות קטנות חשוב לנצל כל פינה ופינה. מקמו ספרים וחפצי נוי שימושיים אחרים מעל ארונות ושידות. שימוש כזה גם יחסוך מקומות אחסון וגם יתרום לאשליה של גובה ומרחב, אחרי הכל אנו מודדים פסיכולוגית את החללים בהשוואה לגודל גופנו – מה שגדול מגופנו מאוד מרגיש לנו גדול באופן כללי.

8.      מקמו את הרהיטים בצורה נכונה – הטעות הנפוצה ביותר בעיצוב של מקומות קטנים היא למלא אותם עד אפס מקום. דירה קטנה שמרוהטת ברהיטים גדולים, אשר ממוקמים ללא מעברים נוחים ביניהם תגרום לנמצאים בה תחושה של מחנק. חדר עמוס כזה לא נעים לשהייה אחרי שניסתם לעבור לשבת על הספה ובדרך נתקעתם ברהיטים שונים מספר פעמים. הדבר החשוב ביותר בעיצוב של חלל קטן כמו חלל גדול הוא שמירה על הפונקציונליות שלו. זכרו להשאיר מעברים ברוחב של שלושים סנטימטרים לפחות באזורים נמוכים כמו חדר שינה או סלון וכחמישים סנטימטרים בין ארונות וקירות.  

 מכירים טיפים ועצות נוספים? רוצים לשאול שאלה לגבי טיפ שנתתי למעלה? כתבו לי בעמוד - הפייסבוק של בן פישמן - עיצוב פנים ואדריכלות, או מלאו טופס צור קשר כאן באתר.