מטבחים שחורים - תערוכת מטבחים במילאנו

מטבחים שחורים, תערוכת המטבחים במילאנו


אלגנטיות, שקשה להישאר אדישים אליה, מינימליסטיות מוקפדת, שמשדרת עוצמה, חדשנות, עידון תעשייתי ונקי לעיניים, מטבחים שחורים, הם המילה האחרונה מתערוכת המטבחים במילאנו.
אילו אלמנטים טומן בחובו מטבח שחור מעודן?

משטחי עבודה ארוכים ומודולריים

המטבחים השחורים, שהוצגו בתערוכת מילאנו השנה, מורכבים ממשטח אי יבש ומשטח אי רטוב. הצבעוניות השלטת מלבד הגוון השחור התכתבה עם פלטת צבעים חומה, ורמיזות בגווני האפור והכסוף.
שילובים של משטחי נירוסטה, שיש שחור, ברמת גימור מוקפדת ומדויקת במיוחד, שילובים של תאורת אווירה ותאורת נישות, הצילו ליצור מימד של עומק במרחב.
משטחי עבודה ארוכים במיוחד, כ 12 מטר בממוצע, ומאובזרים באמצעים מודולריים, אשר מצליחים למקסם את השטח שלהם.
מטבחים שחורים משדרים אווירה של מקצוענות, ניקיון, ואלגנטיות חסרת פשרות.

תצוגות סמויות גלויות

אלמנט נוסף, שצד את העין בתערוכת המטבחים במילאנו, שנערכה השנה, היה דווקא בתחום ארונות התצוגה. אחד המיצגים הרהיב ביופיו בזכות דלתות ארונות בשקיפות מחוספסת, שהצליחו להעביר את תאורת הלד הפנימית כלפי חוץ. הניגודיות של פסי הלד העדינים, שהאירו כלי פורצלן קלאסיים, השתלבה באופן טבעי לחלוטין עם העיצוב המינימליסטי המוקפד, ואף עידנה אותו.

להפיק יותר ממרחב האחסון

כשאנו לובשים שחור, אנו רוצים להסתיר ואולי אף להסתתר, בבירת האופנה העולמית, החליטו להתכתב עם רעיון זה, ולהציב במרכז הבמה דווקא את הפונקציונאליות הגבוהה, שמציע מטבח שחור.
אודות לאי עבודה מובנה, וידיות נסתרות, ניתן ליצור הרבה יותר מהחלל, ניתן להפוך אותו למרחב לישיבה, אחסון מזון או כלים. זהו פתרון פרקטי במיוחד   קטנים, או למטבחים אשר מהווים חלק בלתי נפרד מחלל המגורים.

שחור, שנעים בעיניים

מטבחים שחורים, אומנם מגיעים בגוון השחור, אך לא מייצרים אווירה קודרת בחלל, אלא להיפך, הם מהווים מוקד תמך, שמצליח למרכז ולהגדיר אותו מבלי לפגוע בתחושת המרחב. בתוספת של צמחיה חיה, הם יהוו מוקד כח.
שילובים מעודנים
אין ספק, שאת השילובים המעודנים יצרו בעיקר חיפויי הקירות. כאשר עולה הקונוטציה למטבח שחור, רוב הקשב מופנה לגוון השלט הכללי. אך לקטגוריה זאת נכנסים מטבחים, אשר נהנים בעיקר משילובים מונוכרומטיים בגוונים קרובים,  אחד השילובים, שהוצג בתערוכה הציג חיפויי קיר דמוי עץ טבעי מוברש בגימור חלק, שילוב מעניין נוסף ונגיש יותר לביצוע היה דווקא בבחירת גוון עז ודרמטי לקירות, טורקיז, שמשתלב היטב גם בפריטי הוי והכלים בתצוגה, סגול ואפילו ורוד פוקסיה, יוצרים אווירה מעניינת, שתתאים גם למרחבים קטנים, מבלי לפגוע בתחושת המרחב שלהם. ואפילו הצבת תמונה גדולה, שמציגה אלמנטים של תנועה.
דרך נוספת, שהוצגה ויצרה את הרושם המעודן היתה תאורה נסתרת בתחתית ארונות האחסון הגבוהים, שיצרה אלומות אור על קיר שחור.
אם לסכם זאת, ניתן לומר, שהפרשנות של מטבח שחור היא תחכום, שכן מטבח שחור הוא לא רק המרחב, שמכינים בו אוכל, הוא המרחב, ליצירה וחוויה.

Photo by Piotr Miazga on Unsplash