תאורה לבית – איך לשלב את התאורה בעיצוב פנים של בית

תאורה לבית – איך לשלב את התאורה בעיצוב פנים של בית

כשאנחנו נכנסים לבית של מישהו, ישנם דברים מסוימים שאנחנו שמחים לב אליהם מיד, אנחנו שמים לב לאופן בו החדרים מסודרים, למיקום שלהם, ריהוט הבית, צבע על הקירות, רצפה, מטבח, נוף חיצוני. כל אחד מהדברים הנ"ל משפיע על עיצוב פנים של בית ולכן הוא גם משפיע על האופן בו אנחנו תופסים את הבית. אנחנו לא נסתכל על בית בצורה שונה מהאופן בו הוא מוצג בפנינו. ייתכן מאוד שאם נבקר שוב באותו בית והוא יהיה מסודר אחרת אז נסתכל עליו בצורה שונה, כמובן ביחס לביקור הראשון.

אחד הדברים שעוזרים לנו להתייחס לעיצוב של הבית, הוא כל מה שקשור לתחום של תאורה לבית. במובן מסוים ובדומה לפרטים אחרים בחללים שונים של הבית, התאורה היא בעלת השפעה גם מבחינת העיצוב של הבית והאופן בו אנחנו מסתכלים עליו, אך גם מבחינה פרקטית, כלומר האופן בו דיירי הבית יכולים להתנהל בתוכו ולהשתמש בו. הרי המיקום של אביזרי תאורה לבית משפיע על אלמנטים שונים בפעילות היומיומית של דיירי הבית.

לפני שנסביר כיצד תאורה לבית משפיעה על העיצוב, על האופן בו אנחנו מסתכלים על הבית וכן על האופן בו דיירי הבית יכולים להתנהל בתוכו, חשוב להדגיש נקודה משמעותית, מאחר ויש חלק לתאורה גם בצד של העיצוב וגם בצד היישומי, כלומר יש לה תפקיד בדרך בה ניתן להתנהל בתוך הבית, הרי כשבוחרים אביזרי תאורה ואת המקום בו מציבים אותם, יש לקחת את שתי הנקודות בחשבון, כי אם לא, או שהעיצוב ייפגע, או שלא נוכל ליהנות מהאביזרים השונים במאה אחוז או ששני המקרים גם יחד.

כיצד תאורה לבית משפיעה על העיצוב ועל ההתנהלות בתוכו

ניקח למשל את הסלון, בהנחה והסלון מחובר למרפסת, הרי מן ההיגיון שנכנס אור מבחוץ אל תוך הבית. מבחינת עיצוב ומבחינה פרקטית, זה לא יהיה חכם להסתיר את המרפסת, אלא להיפך, רצוי להשאיר אותה פתוחה כמה שניתן, בשביל שנוכל ליהנות מאור חיצוני טבעי. מנגד, אין היגיון להשתמש בתאורה חזקה בתוך הבית. אנחנו יכולים לחסוך בעלויות בזכות התאורה החיצונית, אנחנו יכולים ליהנות מתאורה זו בצורה מספקת וכך אנחנו יכולים להתנהל בצורה נוחה ולבצע את מה שאנחנו רוצים, וכן העיצוב לא ייהרס, ראשית, כי אנחנו לא צריכים להשתמש בתאורה חזקה וכן אנחנו יכולים לבחור בנורות קטנות ועדינות שישתלבו היטב במקום.

 

הסלון הוא כמובן רק דוגמא אחת, גם בחדרים הפרטיים, אנחנו צריך להתאים את אביזרי התאורה לכמות האור שנכנס מבחוץ, לסוג התאורה שאנחנו צריכים בחדר (סביר להניח שבמטבח או בחדרי ילדים נצטרך יותר תאורה מאשר בחדרים אחרים) וכן לעיצוב מסביב, כך שלא יסנוור מצד אחד אך גם לא יהיה חלש מדי ולא נוכל ליהנות ממה שיש לחדר להציע לנו מבחינה זו.