שימוש במודלים תלת מימדיים באדריכלות פנים

שימוש במודלים תלת מימדיים באדריכלות פנים

תחום האדריכלות התפתח רבות בעשרות השנים האחרונות. ממודלים וסקיצות שצויירו ביד מיומנת על ידי עפרונות מחודדים על ניירות, עברה התעשייה לסקיצות מדוייקות להפליא שצויירו בצורה דו מימדית על נייר. השלב הבא היה מידול תלת מימדי באמצעות תוכנה, וכרגע עולם האדריכלות עובר את האבולוציה הבאה שלו - שימוש במודלים תלת מימדיים המודפסים באמצעות מדפסות תלת מימד ומשמשות הן לתצוגה ללקוח והן לתכנון מדוייק יותר של מבנים וחללים שונים.

 

ירידת מחירי הדפוס התלת מימדי

 

אם בעבר הדפסת מודל תלת מימדי דרשה התמודדות עם תוכנות מורכבות, היום תוכנות רבות המשמשות בתעשייה מאפשרות יצוא קבצים מדוייקים להדפסה תלת מימדית. תוכנית מורכבת שבעבר הייתה מודפסת בדו מימד ומדמה מראה תלת מימדי שייכת לעבר הרחוק. היום לקוחות רוצים ויכולים לראות מה יקבלו כאשר הם מזמינים פרוייקט אדריכלי. ירידת מחירי המדפסות וחומרי הגלם, וכניסה של מומחים רבים לתעשייה הוזילה את מחירי תכנון המודל והדפסתו וכעת כל משרד אדריכלים יכול להדפיס בעצמו או לשלוח לשירותי הדפסה תלת מימדית קבצים מוכנים.

 

תכנון חללים לאדריכלי פנים

 

הדפסת מודל תלת מימדי עוברת מתכנון חוץ לתחום אדריכלות הפנים. אם בעבר לקוח שביקש לראות כיצד מספר שינויים בעיצוב ישפיעו על המראה הכללי של מתחם מתוכנן נאלצו לחכות להדמיות כבדות משקל, היום ניתן תוך מספר שעות להדפיס מספר אפשרויות עיצוב, ולראות מעין מיניאטורה של החללים המעוצבים עצמם, עד לרמות גימור המשלבות טקסטורות שונות, הדמיית יצירות אמנות ואלמנטים דקורטיביים עדינים.

 

מבט על ואפשרויות תאורה שונות

 

יתרון נוסף הוא אפשרות הדמיה של סוגי תאורה שונים, ובחינתם במבחן המציאות כאשר ניתן לראות בקלות היכן וכיצד למקום את גופי התאורה השונים על מנת ליצור את האווירה המבוקשת. כך ניתן לדוגמה ליצור חלל בעיצוב יוקרתי או דרמתי תוך שימוש בתאורה המתאימה. בנוסף ניתן לראות בקלות כיצד המבנה נראה מזוויות שונות, כולל ממבט על, ולהשתמש במידע החזותי על מנת לתכנן ולעצב טוב יותר את החללים השונים. 

 

שילוב אלמנטים מפרוייקטים נוספים

 

עיצוב פנים כולל לעיתים חזרה על אלמנטים שעוצבו בפרוייקטים קודמים, עבור לקוחות אחרים. שימוש במודל תלת מימדי מאפשר "מיחזור" מהיר של עיצובים קודמים, והדפסה מחודשת שלהם עם השינויים הנדרשים וההתאמות המתאימות לעיצוב החלל המבוקש בפרוייקט החדש. כך ניתן לחסוך זמן ולהציג ללקוח עיצוב יחודי וחדשני, המבוסס על ניסיון העבר של אדריכל הפנים.

 

מה העתיד צופן בתחום?

 

 

 

אם היום מדובר במודלים להדמייה בלבד של החללים השונים, הטכנולוגיה התפתחה למעשה עד לנקודה בה חלק מהאלמנטים עצמם, המשולבים בעיצוב המקורי, עשויים להיות מודפסים בהגדלה ולשמש כחומרי גלם בבנייה עצמה, תוך התאמה מושלמת לתכנון המקורי. מדפסות היוצרות שכבות של בטון, פלסטיק או חומרים סינתטיים אחרים יכולות ליצור ריהוט או דקורציה יחודית, במיוחד בפרוייקטים בהם ישנן דרישות עיצוביות יחודיות לריהוט מיוחד, אלמנט תאורה או יצירה אומנותית שלא משתלם לייצר ביצור המוני. עד אז נסתפק במודלים המודפסים.

הדפסת מודלים תלת מימדיים - בן פישמן אדריכלות